Modelářství a elektronika

  Modely

Elektronika

  Různé

 

Nabíječ = formovadlo = InteliForm v.2

Tento nabíječ jsem si pořídil pro formování nových akumulátorových sad a taky pro nabíjení přijímačové sady akumulátorů přes sezónu, když model nechám po létání v garáži a do dalšího dne zapnu cyklus nabití a vybití. Jsem rád, že mi Erektus (www.mojehobby.cz)  dodal stavebnici: plošný spoj se součástkami a potenciometry. Zbytek jsem koupil v GM nebo jsem měl doma. Použil jsem krabičku KP-11, transformátor 230/15 V / 15VA a  chladič s ventilátorem z PC.

Přístroj funguje přesně podle požadavků. Přepínačem nastavím čas nabíjení, potenciometry potom konečné napětí vybíjení, vybíjecí a nabíjecí proud a zeleným tlačítkem spustím cyklus vybití a nabití. Jen je třeba dát pozor na připojení akumulátorů - NEPŘEPÓLOVAT.

Ventilátor na chladiči je na napájecí napětí 12V, ale funguje od 5V. Vhodnou volbou napětí (cca 7V) jsem docílil minimálního hluku a dostatečného chladícího účinku. Přístroj jsem doplnil akustickou indikací skončení nabíjení - našel jsem v šuplíku obvod UM66 s jednou melodií. Na zadní panel jsem umístil konektor Cannon 9, do něhož jsem vyvedl měřící body desky přístroje: konečné napětí vybíjení a vybíjecí/nabíjecí proud.

 

Se svolením autora sem umístím odkaz na jeho stránky s nabíječem ......AUTOR

Pár fotografií přístroje , pro inspiraci